Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

AIDS’e Yeni Bir Önlem: AIDS Hastalarının İlacını Devlet Verecek

Sağlık Bakanlığı, deşifre olmamak için tedaviyi kabul etmeyen hastaların hastalığı yayma riskine karşı yeni önlemler almak için kolları sıvadı.

Deşifre olmamak için tedaviden kaçınan hastaların hastalığı yayma riskine karşı yeni önlemler almaya hazırlanan Sağlık Bakanlığı, hastaların ilaçlarını doğrudan temin etmeyi planladığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığın kontrolüne yönelik yeni stratejilerle ilgili bilgiler verdi.

Tanı konulduktan sonra ne kadar erken ilaç tedavisine başlanırsa bulaştırma riskinin azaldığını ve tedavide başarı şansının arttığını anlatan Torunoğlu, hem kişiyi hem de toplumu korumak için uygulanacak önemli stratejilerden birinin hastaların en kısa sürede ilaca erişerek hastalığın yayılmasının önlenmesi için şu bilgileri aktardı:

”Aslında SGK hastaların ilaçlarını karşılıyor. Sosyal güvencesi olmayanlar için yeşil kart çıkarmak mümkün, fakat kimi zaman hastalar hastalıklarını saklamak, deşifre olmamak için ilaç almaktan veya test yaptırmak istemiyor. Sağlık Bakanlığı olarak bunu engellemek için tanı tedavi protokolü kapsamında bilim kurulumuz liste hazırlayacak, biz de Sağlık Bakanlığı olarak bu ilaçları hızla temin ederek hastalara ulaştıracağız.”

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ