Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Akıllı Telefon Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Birçok telefon kullanıcısının sorunu pil ömrünün az olması. Okadarki artık şarj olayı sabah akşam olmaya başladı.

Bir çok akıllı telefon kullanıcılarının kabusu haline gelen batarya süresi bir çok firmalar tarafından pek de önemsenmiyor.

Genelde iPhone kullanan hemen herkes akıllı telefonun batarya performansı dışında bir çok özelliğinden memnun kalıyor ancak konu batarya olunca pek de iç açan bir performans gözükmüyor.

Pcdonanım ekibi olarak en uzun batarya performansını daha uzun tutmak için gerekli araştırmalar yaptık ve batarya performansını biraz olsun yükseltmeyi başardık.

Bu makalemizde özellikle İOS 8 ‘de batarya performansını arttıracak bazı küçükı ipuçlarından bahsedeceğim. İOS 8 ‘de pil kullanım durumunu görüntüleyebilir ve en çok hangi yazılım hangi uygulama bataryanızın bitmesine sebeb oluyor öğrenebilirsiniz.

Bunu öğrenmeniz için  Ayarlar / Genel / Kullanım / Pil Kullanımı sekmesi altında görüntüleyebilir ve hangi yazılım daha çok pil kullanımı sağlıyor bu şekilde öğrenebilirsiniz. Uygulama bilgileri aslında iPhone pil performansını arttırmanız için çok önemli bir anahtar sunuyor.

Görüntülenen listede kullanım oranınıza göre çok fazla batarya tüketen bir uygulama yazılım oyun mevcutsa akıllı telefonunuzdan o uygulamayı kaldırmanızı önerebilirim.

Gelelim batarya ömrünüzü biraz daha uzatacak ipuçlarımıza;

İnternet Bağlantınız

Wi-Fi kablosuz ağları her zaman hücresel veriye göre daha az şarj harcamaktadır. Bu yüzden Wi-Fi kablosuz ağlarını kullanabilme imkanını sahip iseniz önceliğiniz her zaman için Wi-Fi olsun.

Bunun dışında hem Wi-Fi açık olsun hem hücresel veri açık olsun her zaman wi-fi çekmez deyip ikisi birden aktif kullanan bir çok kullanıcılarımız var.

Bu tamamen yanlış bir seçim olmakla birlikte bataryanız her zamankinden daha çok performans göstererek piliniz daha kısa zamanda bitecek.

Wi-Fi kullanacağınız zaman hücresel veri, hücresel veriyi kullanacağınız zaman wi-fi kapalı olsun, bu size ekstra pil ömrü sağlar.

Yan Bağlantılar

Her zaman bluetooth, AirDrop, AirPlay özelliklerini kullanmayız hatta bunları kullanmayan bir çok kişi tanıyorum. Ancak kullanmadığın bu özellikleri bazen açık bıraktığınız zaman özellikle bluetooth uygulaması pil performansını çok fazla tüketiyor. Bu özellikleri telefonunuzun denetim merkezinden kapatabilirsiniz. Ekstra pil tasarrufu sağlamış olursunuz.

İos8 de Handoff Özelliği, Handoff özelliği iPhone telefonunuz da yarım kalan bir işin diğer Apple cihazlarında kaldığınız yerden devam etmesini sağlayan bir özelliktir.

Bu uygulamayı kullanmayacaksanız fazla şarj harcayan bu özelliği açık tutmanıza gerek yok.
Ayarlar/ Genel/ Handoff ve Önerilen uygulamalar sekmesine gelerek açık duran her butonu kapalı hale getirerek bu özelliği kapatabilirsiniz. Bu sayede ekstra pil ömrü sağlamış olacaksınız.

Arka Plan Uygulamaları

Arka plan da çalışan gereksiz uygulamaların çalışmasına izin vermeyin arka planda çalışan tüm uygulamalar yazılım ve oyunlar şarjınızı sömürecek diyebiliriz.

Arka planda çalışmak demek sürekli o uygulamalar aktif bir şekilde sanki kullanıyormuş gibi şarj tüketecektir. Bu özelliği  Ayarlar/ Genel/ Arka planda Uygulama Yenile bölümünden kullanmadığınız ve gereksiz gördüğünüz uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bazı uygulamalar için en mantıklı seçenek Bildirimler özelliğini kapatmak olacak. Gereksiz bildirimlerin önüne geçin. Ayarlar / Bildirimler kısmından önemsiz gördüğünüz uygulamaların size bildirim yollamasını engelleyerek şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Bu yazımızda önerilen herşey denenmiş olup daha fazla batarya performansı gözlenmiştir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ