Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

AMD ASRock Fatal1ty 990FX Killer Özellikleri

AMD ASRock Fatal1ty 990FX Killer Geliyor

AMD ASRock Fatal1ty 990FX Killer pcdonanim.com
AMD’nin uzun bir aradan sonra yeni seviye anakartını duyurmuştu. Son zamanları iddialı üreticilerinden ASRock’ın yaptığı duyuruda Fatal1ty 990FX Killer ismini taşıyan yüksek performanslı anakart modeli tutkunlarıyla tanıştırıldı.

AMD’nin 990FX çipsetini kullanan ve Soket AM3+ formundaki FX işlemci ailesine geliştirilen anakart, özel tasarım ögeleri ve buna paralel iddialı görüntüsüyle dikkat çekiyor.
Oyuncuların hedef alan Fatal1ty 990FX Killer, 10 fazlı VRM tasarımı sayesinde, FX-9000 serisi yüksek TDP’li modeller dahil Soket AM3+ formundaki güncellemeleri destekliyor. Dört adet DDR3 DIMM slotu bulunan 990FX anakart, 64GB’a kadar DDR3-2450MHz bellek desteği sunarken, hız aşırtma ile daha yüksek bellek çalışma frekansına çıkılması da aynı segmentteki diğer pek çok anakart gibi bu model için de geçerli.

Crossfire ve SLI teknolojileri üzerinden çoklu ekran kartı kurulumlarına destek sunan anakart, iki adet PCIe 3.0 x16 slotunu aktif olarak kullandırabilirken, üçüncü slot ise elektriksel olarak PCIe 2.0 x4 hızında çalışıp doğrudan SB950 güney köprüsüne bağlı. ASRock’ın yeni anakartının farklı olduğu özelliklerden biri de M.2 slotuna sahip olması. PCIe hattı üzerinden SSD’ler için daha fazla bant genişliğinin hedeflendiği bu özellik ile depolama performansının arttırılması amaçlanıyor.

Çok sayıda USB 3.0 ve SATA-III konnektörü ile donatılan anakart, adındaki Killer ibaresinden anlaşılabileceği üzere, bir süre önce Qualcomm çatısı altına giren Bigfoot Networks’un geliştirdiği E2200 ağ kontrolcüsüne de sahip. Özelleştirilmiş bir kontrolcü olan E2200, internet bağlantısına öncelik atayarak, F2P gibi çevrimiçi oyunlarda internet kullanımını oyuna göre optimize edebiliyor. Tüm bunlara ek olarak yüksek sinyal > gürültü oranına sahip kodekle güçlendirilen 7.1 kanal HD ses özelliğinin sağlandığı anakartta, elektriksel gürültünün önüne geçebilmek adına baskılı devre seviyesinde izolasyon sağlanarak ses deneyiminin arttırılması hedefleniyor.

Yüksek kaliteli bileşenlerle donatılan anakart, modern pek çok çözümde olduğu üzere grafik tabanlı AMI UEFI BIOS ile geliyor ve Windows 8 Secure Boost için tam destek sunuyor. AMD platformunu temel alan oyun odaklı PC kurma niyetindeki kullanıcıların hedeflendiği yeni anakartın önümüzdeki günlerde satışa sunulması beklenirken, fiyatı hakkında net bir bilgi bulunmuyor ancak sahip olduğu özelliklere bakılırsa çok ucuz olması da beklenmiyor.

AMD ASRock Fatal1ty 990FX Killer Genel Özelliklerini Sıralayacak Olursak
Dört adet DDR3 DIMM slotu
64GB’a kadar DDR3-2450MHz bellek desteği
M.2 slotuna sahip
E2200 ağ kontrolcüsü
Soket AM3+ formundaki güncellemeleri destekliyor
AMD’nin 990FX çipsetini kullanıyor. Soket AM3+ formundaki FX işlemci ailesine geliştirilen anakart

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ