Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

AMD Radeon R 300 – 28 nm mi Geliyor?

Nvidia’nın Maxwell sersinin ardından nasıl bir hamle yapacak derken AMD, R 300 ekran kartı serisini süpriz bir şekilde 28 nm mi yapacak.

Wccftech kaynaklı habere göre AMD geçenler düzenlediği Credit Suisse Technology konferansında 2015 ekran kartlarında 28 nm tekniğini kullanacağını ve sadece belli başlı çip modellerinde 20 nm kullanacaklarını açıkladı.

AMD 2015te üreteceği çoğu ekran kartında 28 nm’de üretip 2016’da ise doğrudan 16-14nm finFet üretim teknolojisine geçiş yapacağını söyledi.

Daha önce AMD’den 2015 yılında 20 nm’ye geçiş yapacakları haberi gelmişti fakat ardından gelen iddialar, firmanın 28 nm’de maliyetler yüzünden kalmaya devam edeceğini göstermişti. Gelen açıklamalara bakarsak AMD önümüzdeki yılı rakibi Nvidia gibi 28 nm’de rekabet edecek. Büyük ihtimal bazı mobil / masaüstü APU modelleri 20 nm gelebilir ama bunun da yüksek miktarlarda olmayacağını söyleyebiliriz. Nvidia 20 nm üretiminin aşırı maliyetli olduğunu gerekçe göstererek 2016’ya kadar 16 nm finFet teknolojisini bekleyeceğini duyurmuştu. AMD de benzer bir yol izlemeye karar vermiş olabilir.

Geçtiğimiz ay Chip Hell forumöundaki kullanıcılardan biri, Captain Jack kod adlı bir AMD ekran kartının performans verilerini sızdırmıştı. Yalanlanmayan verilere bakarsak, eğer ki iddia edildiği gibi R9 390X tablolardaki performansı verebiliyorsa ve de 28nm’de üretilmişse AMD 2015 yılında tekrar yükselişe geçebilir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ