Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

AMD’nin Yeni Ekran Kartı: Radeon HD 7790

Bonaire XT'li AMD Radeon HD 7790 Geliyor

Nvidia ile rekabetin tırmandığı bu günlerde Nvidia‘nın yüksek performanslı ekran kartı Geforce GTX Titan‘a karşı nasıl bir ekran kartıyla gelip gelmeyeceği henüz belli değil fakat Radeon HD 7770 ve Radeon HD 7850‘nin arasına konumlandırılması beklenen Radeon HD 7790‘in bu konumda olmadığı kesin.

PCD-amd-radeon-hd-8870

Serinin diğer üyelerinden farklı olarak AMD’nin yeni nesil GCN 2.0 grafik işlemci mimarisini kullanacak olan Radeon HD 7790, Bonaire XT kodlu grafik birimi ile serinin diğer üyelerinden ayrılan ekran kartı, resmi olarak doğrulanmamakla birlikte muhtemelen Nisan ayında tanıtılacak.

Önceki planlarda Radeon HD 8700 serisinde kullanılması planlanan Bonaire XT grafik yongasının güç verdiği Radeon HD 7790 modeli için AMD, üretici firmalara overclock yani hız aşırtma yasağı da getirecek. Arttırılmış saat hızları ile Radeon HD 7850’den daha hızlı olmayı başarabileceği belirtilen kartın, Radeon HD 7850 satışarını baltalamaması ve arttrılmış saat hızına sahip Bonaire XT GPU’larının Radeon HD 8700 serisinde rol alma ihtimali adına AMD’nin belirlediği standart saat hızlarında görev yapacağını not düşelim. Tabi, dileyen kullanıcılar kendi imkanları doğrultusunda kartı hız aşırtabilecekler. Radeon HD 8000 serisi yeni nesil ekran kartlarını yıl sona ermeden önce piyasaya sürmeyi planlamayan AMD, bu tür ara kartlar ile ürün gamını sıcak tutmaya çalışacak gibi görünüyor zira şirketin aynı zamanda Radeon HD 7890 modelini hazırladığı da son dönemde daha sık gündeme gelir oldu.
Radeon HD 7790’ın saf grafik performansı bilinmese de  kağıt üzerinde Radeon HD 7770’den çok daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak AMD, çift grafik işlemcili ekran kartı modeli Radeon HD 7990’ı da pazarda yaygınlaştırmayı hedefliyor. Çift grafik işlemcili ekran kartı geliştirme çalışmalarında bir süre öncesine kadar pazarda olan AMD, artan rekabete yönelik olarak hazırladığı Radeon HD 7990’ı yeteri kadar üretemedi, hatta resmi olarak herhangi bir yerde de lansman yapmadı. Şu ana kadar sadece belli başlı AMD üreticilerinin tasarımını gerçekleştirdiği Radeon HD 7990 pazarda farklı başarılar da elde edilebilir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ