Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Android nedir? Android Nasıl Gelişmiştir?

Android'in Tarihsel Gelişimi

Android nedir? Android Nasıl Gelişmiştir?

Android nedir? Android Ne Demektir? sorularına bir önceki makalemizde cevap vermiştik. İsterseniz makalemize BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Ama yine de ben Android nedir sorusuna kısaca cevap vereyim.android nedir pcdonanim.com

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmekte olan ve Linux tabanını kullanan, cep telefonu ve mobil cihazlar için geliştirilen açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi diyebiliriz.

Android nedir? Android’in Gelişimi Nasıl Oldu?

Google, Andorid işletim sistemini aldıktan sonra Open Handset Alliance kısa adı OHA birliği kurmuştur. Androidin birinci elden gelişimi OHA tarafından yapılmaktadır.

 

Android 1.1 Astro pcdonanim.comAndroid 9 şuabat 2009 tarihinde Astro 1.1 sürümü ile piyasaya sürülmüştü.

 

 

 

 

Android ilk sürümü:

Android 1.5 Cupcake pcdonanim.comİlk olarak android 1.5 Cupcake sürümü Nisan 2009’da yayınlanmıştır. Cupcake sürümünde bluetooth, kamera kaydı, video gösterimi, yazıda tahminde bulunan bir klavye ve animasyonlu görsellik bu sürümde geldi.

 

 

 

Android ikinci sürümü:

ndroid 1.6 Donut pcdonanim.comİkinci sürüm olarak Android 1.6 Donut sürümü Eylül 2009’da yayınlandı. Donut  sürümünde ekran çözünürlüğü biraz daha yükseltildi. Çevirideki hatalar düzeltildi ve doğru okuma özelliği kazandırıldı.

 

 

 

 

Android üçüncü sürümü:

Android 2.0 Eclair pcdonanim.comÜçüncü sürüm olarak Android 2.0 ve 2.1 Eclair Ekim 2009’da yayınlandı. ‘da yayınlandı. Eclair sürümündü HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği geldi. Yüksek çözünürlük seçeneği olan bir ekran ve sanal klavye Eclair sürümünde geldi.

 

 

 

Android dördüncü sürümü:

Android 2.2 Froyo pcdonanim.comDördüncü sürüm olarak Android 2.2 Froyo  Mayıs 2010’da yayınlandı. Froyo sürümü ile 720p ekran çözünürlüğü desteği andoide eklendi.

 

 

 

Android beşinci sürümü:

Android 2.3 Gingerbread pcdonanim.comBeşinci sürüm olarak Android 2.3 Gingerbread  Şubat 2011’de yayınlandı. Gingerbread sürümünde çoklu kamera desteği ve çoklu dokunmatik desteği android ile buluştu.

 

 

 

Android altıncı sürümü:

Android 3.0 Honeycomb pcdonanim.comAltıncı sürüm olarak Android 3.0 Honeycomb  yine Şubat 2011’de yayınlandı. Honeycomb  sürümü ile birlikte Android işletim sistemi ceptelefonlarının yanı sıra tabletlere de uyumlu hale getirildi.

 

Android yedinci sürümü:

Android 4.0 ICS pcdonanim.comYedinci sürüm olarak Android 4.0 IceCream Sandwich  Ekim 2011’de yayınlandı. IceCream Sandwich  güncellemesinde android yüz tanıma özelliğine ve NFC ile dosya paylaşımı özelliğine kavuştu.

Bu güncellemeleri takip eden aylarda yani Mart 2012’de Android Market’in ismi Google Play olarak değiştirildi. Google Play Mart 2012’den sonra android işletim sisteminin resmi yayıncısı oldu.

 

 

 

Android sekizinci sürümü:

Android 4.1 Jelly Bean pcdonanim.comSekizinci sürüm olarak Android 4.1 Jelly Bean Temmuz 2012’de yayınlandı. Jell Bean sayesinde Android aynı anda iki uygulama açma özelliğine kavuştu.

 

 

 

 

Android 4.2 Jelly Bean pcdonanim.comSekizinci güncelleme olan Android 4.1 Jell Bean‘in devamı niteliğinde Ekim 2012’de 4.2 Jelly Bean yayınlandı.

 

 

 

 

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ