Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Android Sürüm Yükseltme Nasıl Yapılır

Android Sürümünü Yükseltirken Dikkat Edilmese gereken belli başlı kurallar vardır. Bunlara dikkat etmezseniz veri kaybına sebep olabilirsiniz.

Android işletim sistemli bir tablet veya da telefon alırken ram, ekran büyüklüğü dokunmatiği, sistemi gibi şeylere hepimiz dikkat ediyoruz. Ama güncel android sürümünü de takip etmek istiyorsanız tablet alırken dikkat etmeniz gereken birşey de android için özelleştirilmiş ROM’ların ne kadar fazla olup olmadığını araştırmak olacaktır.

Eğer özelleştirilmiş ROM var ise sürümü yükseltmekte çok sıkıntı çekmezsiniz. Eğer özelleştirilmiş ROM yok ise tableti veya da telefonu yapan firmanın bir sonraki sürüm için çıkaracağı ROM’u beklemekten başka çareniz kalmaz. Özel ROM araştırmasını yapmak için interneti kullanmanız gerekmektedir. Çok kullanılan ROM’lar için daha fazla alternatif yapılacağı için Özel ROM’lar daha fazla olacaktır.

Örnek verecek olursak Exper’in yurt dışında sattığı tabletler aynı olsada isimleri çok farklı olabiliyor. Mesela İngiltere’de Vega, Avrupanın birçok köşesinde Vievsonic ve Almanya’da Smartbook gibi. Bunun avantajı aldığımız ürünün birçok ülkede farklı isimlerde satılması ve farklı isimlerde birçok ROM geliştiricisinin olmasıdır. İsimler farklı olsada ROM aynıdır. Ama experin kendi sitesinde hala android sürümü 2.2 iken birçok kişi android 4.0 sürümünü kullanıyor. Özelleştirilmiş ROM’lar la tabiki. Onun için tablet almadan önce özelleştirilmiş rom olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.

UYARI: Üzerine basarak şunu söylemekte fayda görüyorum. Özelleştirilmiş ROM kullanımı tabletinizi veyada telefonunuzu tamamen kullanım dışı veya da garanti dışı bırakabilir. Bunun için kullanıp kullanmayacağına karar vermeden önce iki kere düşünün.

 

Bilgisi olmayan arkadaşlar için birkaç şeyin tanımına yapmak istiyorum:

ROM Nedir?

Telefon, tablet gibi elektronik cihazların yazılımının tek bir paket içerisen toplanıp tek bir dosya haline getirilmesine ROM denir. Örnek verecek olursak Android işletim sistemli bir telefon aldığınızda  yüklü gelen  işletim sistemi  elbette ki Linux tabanlı Android işletim sistemidir. Fakat Android’in üretildiği firma tarafından o cihaz için özelleştirilmiştir.

Custom ROM Yani Özelleştirilmiş ROM Nedir?

Özelleştirilmiş ROM bu işe merak salan kişiler tarafından Android cihazlar için hazırlanan gayriresmi yazılımdır. Cihaza kurulu gelen orijinal yazılım yerine bu işin meraklıları tarafından yapılan işletim sistemini cihazınıza yüklemek demektir. Özelleştirilmiş ROM kullanacaksanız şunu kesinlikle iyi bilmeniz gerekmektedir. Kullandığınız yazılım gayri resmidir ve içinde tam olarak nelerin olup olmadığını bilemezsiniz. Android telefon üreticisi firmalar dışında kişiler tarafından tamamen kendi imkanları ve kendi istekleri ile yapılan ROM’lara Özel Rom denir.

Stock ROM Nedir?

Stock ROM ise cihazınızın elinize aldığınız anda üzerinde bulunan işletim sistemi ve sürümüdür. Eğer özelleştirilmiş bir sürüm kurduysanız veyada sürümünüzü yükselttiyseniz ve memmun değilseniz tabletinizin veya telefonunuzun internetten Stok ROM’unu bularak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Android işletim sistemli telefonlar için RESİMLİ sürüm güncelleme haberimize BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ