Android Sürüm Yükseltme

Yorum Sayısı 10

26.03.2013 Sal, 16:09

Android Sürüm Yükseltme

Android Sürümünü Yükseltirken Dikkat Edin

Android işletim sistemli bir tablet veya da telefon alırken ram, ekran büyüklüğü dokunmatiği, sistemi gibi şeylere hepimiz dikkat ediyoruz. Ama güncel android sürümünü de takip etmek istiyorsanız tablet alırken dikkat etmeniz gereken birşey de android için özelleştirilmiş ROM’ların ne kadar fazla olup olmadığını araştırmak olacaktır. Eğer özelleştirilmiş ROM var ise sürümü yükseltmekte çok sıkıntı çekmezsiniz. Eğer özelleştirilmiş ROM yok ise tableti veya da telefonu yapan firmanın bir sonraki sürüm için çıkaracağı ROM’u beklemekten başka çareniz kalmaz. Özel ROM araştırmasını yapmak için interneti kullanmanız gerekmektedir. Çok kullanılan ROM’lar için daha fazla alternatif yapılacağı için Özel ROM’lar daha fazla olacaktır.

android sürüm yükseltme pcdonanim.com

Örnek verecek olursak Exper’in yurt dışında sattığı tabletler aynı olsada isimleri çok farklı olabiliyor. Mesela İngiltere’de Vega, Avrupanın birçok köşesinde Vievsonic ve Almanya’da Smartbook gibi. Bunun avantajı aldığımız ürünün birçok ülkede farklı isimlerde satılması ve farklı isimlerde birçok ROM geliştiricisinin olmasıdır. İsimler farklı olsada ROM aynıdır. Ama experin kendi sitesinde hala android sürümü 2.2 iken birçok kişi android 4.0 sürümünü kullanıyor. Özelleştirilmiş ROM’lar la tabiki. Onun için tablet almadan önce özelleştirilmiş rom olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.

UYARI: Üzerine basarak şunu söylemekte fayda görüyorum. Özelleştirilmiş ROM kullanımı tabletinizi veyada telefonunuzu tamamen kullanım dışı veya da garanti dışı bırakabilir. Bunun için kullanıp kullanmayacağına karar vermeden önce iki kere düşünün.

 

Bilgisi olmayan arkadaşlar için birkaç şeyin tanımına yapmak istiyorum:

ROM Nedir?

Telefon, tablet gibi elektronik cihazların yazılımının tek bir paket içerisen toplanıp tek bir dosya haline getirilmesine ROM denir. Örnek verecek olursak Android işletim sistemli bir telefon aldığınızda  yüklü gelen  işletim sistemi  elbette ki Linux tabanlı Android işletim sistemidir. Fakat Android’in üretildiği firma tarafından o cihaz için özelleştirilmiştir.

 

Custom ROM Yani Özelleştirilmiş ROM Nedir?

Özelleştirilmiş ROM bu işe merak salan kişiler tarafından Android cihazlar için hazırlanan gayriresmi yazılımdır. Cihaza kurulu gelen orijinal yazılım yerine bu işin meraklıları tarafından yapılan işletim sistemini cihazınıza yüklemek demektir. Özelleştirilmiş ROM kullanacaksanız şunu kesinlikle iyi bilmeniz gerekmektedir. Kullandığınız yazılım gayri resmidir ve içinde tam olarak nelerin olup olmadığını bilemezsiniz. Android telefon üreticisi firmalar dışında kişiler tarafından tamamen kendi imkanları ve kendi istekleri ile yapılan ROM’lara Özel Rom denir.

 

Stock ROM Nedir?

Stock ROM ise cihazınızın elinize aldığınız anda üzerinde bulunan işletim sistemi ve sürümüdür. Eğer özelleştirilmiş bir sürüm kurduysanız veyada sürümünüzü yükselttiyseniz ve memmun değilseniz tabletinizin veya telefonunuzun internetten Stok ROM’unu bularak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Android işletim sistemli telefonlar için RESİMLİ sürüm güncelleme haberimize BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.


ali turan

bu makaleyi keşke iki hafta önce yazsaydınız bende okusaydım :) çünkü ben de Custom ROM kurarken sorun çıktı teknik servise gönderdim ama kabul etmediler… kullanıcı hatası dediler bende mecburen ücretli yaptırmak zorunda kaldım. Uyarı bence yapmayan arkadaşlar için iyi olmuş…. tşk ler admin

26.03.2013, 17:01
  muratsfx

  sizin için yararlı olmadı siz tecrübe ederek öğrenmişsiniz ama umarım birileri için yararlı olur. saygılarla

  26.03.2013, 17:02
cihad duman

bence tabletin cghz iyi olması lazım cortex a9 işlemci ve 1gb ram olması gerekir ki windows7 8 ve andrıoid yükseltebilrisin

15.06.2013, 18:11
cihad duman

Android Tablet PC yazılım güncelleme kimi kullanıcılar için oldukça kolay kimi kullanıcılar içinse az bilinen bir konu. Tablet kullanımının gittikçe genişleyen bir kullanıcı çeşitliliğini de beraberinde getirmesi bu gibi konuların net bir şekilde anlatılma ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Öncelikle söylemeliyim ki Android tablet pc güncellemesi nasıl yapılır sorusunun cevabı Android telefon güncellemesi nasıl yapılır sorusunun cevabıyla aynı. Ve oldukça da kolay. Eğer bu zamana kadar tablet bilgisayarınızla az zaman geçirmişseniz ya da onunla yeni tanışmışsanız bu tür bir güncelleme sizi az da olsa tedirgin edebilir. Acaba tablet bilgisayarıma bir şey olur mu ya da güncelleme esnasında ne yapmam lazım; ne yapmamam lazım gibi soruları kendinize sormuş olabilirsiniz. Oysa kolay olduğu kadar da riski çok çok az bir işlemdir bu. Tabii sisteminin size sunduğu en temel yolu kullanırsanız.

Sözü fazla uzatmadan Android tablet pc nasıl güncellenir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Bunu anlatırken Samsung Galaxy Note 2 isimli phablet (yani telefon ile tablet arası mobil cihaz) cihazımı kullanacağım. Android 4.1.2 Jelly Bean sürümünü kullanan Galaxy Note 2 ile sizin cihazınız da neredeyse tamamen aynı şekilde güncellemeleri indirir ve kurar.

İlk adımda tabletin “Ayarlar” kısmına giriyoruz. En alt bölümde “Cihaz hakkında” seçeneği var; onu seçiyor. Eğer tabletinizde bu kısmı göremiyorsanız alternatif olabilecek seçenekleri araştırınız. Örneğin yazılım gibi bir seçenek olabilir; orayı deneyin.

İkinci adımdaysa girdiğimiz bölümün en üst kısmında bulunan “Yazılım güncelleştirme” ifadesini seçiyoruz.

Bu bölümde birkaç satır bulunuyor. Eğer seçili değilse “Otomatik güncelleştirme” seçeneğini seçmenizde büyük fayda var. Bu seçenek cihazın otomatik olarak bir güncelleme geldiğinde size bilgi vermesini sağlayacak. Böylece acaba güncelleme geldi mi gibi sorular aklınıza gelmeyecek. Diğer kısımda da “ Sadece Wi-Fi” yazıyor. Bunu seçili kılmanız halinde cep telefonu hattının kullandığı internetten güncelleme indirilmesini engellemiş oluyorsunuz. Zira güncellemeler bazen yüz binlerce MB olabiliyor ve eğer internet paketiniz yoksa size yüksek meblağlı faturaları da beraberinde getiriyor.

Sonraki adımda aynı ekranda en üstte yer alan “Güncelle” yazısını seçiyorsunuz ve tablet bilgisayarınız ilgili mecralardan kontrolü gerçekleştiriyor. Eğer cihazla ilgili bir güncelleme varsa ve indirilebilir kılınmışsa otomatik olarak belirecektir. Bu durumda “kur ya da hepsini kur” gibi bir soru ekranı gelecek. “Hepsini kur” seçeneğini seçmelisiniz. Böylece indirme işlemi başlayacak ve ardında cihaz yeniden başlatılacak. Android simgesinin karnında mekanik görseli belirecek ve bittiğinde cihazınız açılacak. Var olan uygulamalarınız yeni sürümle uyumlu kılınacak ve bu kadar! Eğer cihazı İngilizce kullanıyorsanız Android Tablet PC Update işlemi için “Settings” kısmından “About Device” yolunu takip edebilirsiniz.

Eğer güncelleme yoksa tabii ki yapmanız gereken başka bir şey yok.

Takıldığınız ya da sorun yaşadığınız yerleri yorum kısmında belirtirseniz ben ya da diğer ziyaretçiler arasında konuya hâkim olanlar mutlaka cevap vereceklerdir. Güncel günler.
Paylaş, arkadaşların da okusun!

Kaynak ve devamı: tablet.gen.tr
Follow us: @OnurSendere on Twitter | TurkiyeninTabletGeni on Facebook

15.06.2013, 18:14
  Arif Demir

  Yeminle bende bir şeyleri bilerek yazdığını zannettim, aga yüzbinlerce megabayt nedir ya, arkadaşım yüzbin megabyte, yüz gigabyte yapar öyle bir işletim sistemi yokki güncellemesi olsun

  10.02.2014, 6:34
huseyin aksoy

exper p10N surum 2.2 yukseltmeme yardim edernisin

17.06.2013, 19:12
cihad duman

abi ayarlara gir en altta hakkındaya gir sürüm yükselteme de gprs veya wifi olması lazım

22.06.2013, 8:29
fatma kahriman

benim tel turkcell t10
android ve internet
paketim war tablet
pcden telefona
baglanip internete
girmek istyrm
gosterdiginiz ayarlar
cok iyi tebrik ederim
fakat bende tasinabilir
wifi alani diye bi ayar
yok ne yapabilirim
lutfen yardim edin bir suru hotspot
uygulamalari indrdim olmuyo lutfen
yardim edin. isletim siatemine falan da girilmiyo yaa skldm artkk

15.07.2013, 19:43
ilyas

benim samsung galaxy ace s5830i var andiroid sürümünü yükseltmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

12.02.2014, 18:46
  muratsfx

  http://www.pcdonanim.com/samsung-android-surumleriniz-nasil-yukseltilir burada telefon için rom nasıl yüklenir anlatıldı. Kendi telefonun için room buldun ise burada anlatılan şekilde yapabilirsin. Ama room orjinal yazılım değildir. Telefonun room yükledikten sonra yavaşlaya bilir, şarjı hemen bitebilir. Bu tür sorumlulukların hepsi room’u yükleyen kişinin kendisine aittir.

  13.02.2014, 10:28

Yazı Hakkında!

Benzer Yazılar