Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Android Sürümünü Yükseltme

Android sürümünü yükseltmenin birden fazla yolu vardır. Bunlara kısaca değineceğim ve hepsini resimli veyada kısa bir şekilde anlatacağım.

1. yol (aslında en kolay olan android sürümü güncelleme yöntemidir) kullandığınız telefon firmasının istediğiniz android sürümünü telefonu için uyarlayıp yayınlamasıdır. Telefonunuz için android sürümünün yayınlanıp yayınlanmadığın öğrenmek çok kolayı. Bu bir iki farklılık göstersede genel olarak menü isimleri hep aynıdır.

 • Anamenü > Ayarlar > Telefon Hakkındı  > Güncelle  – menülerini takip etmeniz yeterlidir.
 • Yeni çıkan modellerde direk Sistem Güncelleme menüsü konulmuştur.

2.yol ise Android sürümünü kies ile güncellemedir. Bu sadece samsung telefonlara özeldir ama.

 • Bunun için telefonununuz destekleyen kies sürümünü indirin.
 • Kies programını bilgisayarınıza yükleyin.
 • Kies programı açık iken Samsung telefonunuzu ara kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Telefonunuz ile ilgili bir android sürüm yükseltme var ise kies programı aşağıda görmüş olduğunuz ekranı karşınıza çıkaracaktır.

android surum guncelleme pcdonanim.com

 • Bu ekranı gördükten sonra Güncelleştir butonuna basmanı yeterlidir.

3. yol ise android sürümünü Customrom ile yükseltmedir. Burada bilmeyen arkadaşlarımıza birazcık bilgi vermek istiyorum.

ROM Nedir?

 • Telefon, tablet gibi elektronik cihazların içerisindeki işletim sistemenin tek bir paket haline getirilmesidir ROM. Örneğin Android işletim sistemli bir telefon aldığınızda yüklü gelen  işletim sistemi  Linux tabanlı Android işletim sistemidir. Fakat Android’in üretildiği firma tarafından o cihaz için özelleştirilmiştir.

Custom ROM (Özelleştirilmiş ROM) Nedir?

 • Custom ROM bu işe merak salan kişiler tarafından Android cihazlar için hazırlanan gayriresmi Romdur diyebiliriz. Eğer firmanız sizin telefonunuz için yeni bir sürüm yayınlamadıysa bu kişiler tarafından yapılan romları kullanırız Bunlara ise kısaca Custon Rom deniz.

Stock ROM Nedir?

 • Stock ROM ise cihazınızın firmasından aldığınız anda kendi üzerinde bulunan işletim sistemidir. Eğer özelleştirilmiş bir sürüm kurduysanız veyada sürümünüzü yükselttiyseniz ve memmun değilseniz tabletinizin veya telefonunuzun internetten Stok ROM’unu bularak bu haline yani ilk haline dönmeniz mümkündür.

Şimdi android sürümünü Customrom ile yükseltme olayına kısaca değinelim. Buna Android sürümünü odin ile yükseltmede diyebiliriz. Bu yükseltme şekli biraz zahmetlidir. Diğer iki yöntem kadar kolay değildir.

Bu şekilde bir yükseltme yapacaksanız elinizde 2 adet iki adet dosya bulunması gerekir. Bunlardan birisi ODİN programı (BURAYA TIKLAYARA indirin) diğeri ise sizin telefonunuza uygun Rom veya da Custom Rom.

Telefonunuza uygun Rom’u BURADAN indirerek başlamanız lazım. Search kısmına telefonunuzun modelini yazarak download ediyorsunuz. Romu İndirmek için üye olmanız gerekmektedir. Nasıl üye olacağınızı bilmiyorsanız BURAYA tıklayınız.

Uzatmadan

 • Odin Programı (BURADAN indirin)
 • Ve Telefonunuza uygun ROM  (BURADAN indirin )varsa elinide gerisi biraz daha kolay.

Programı indirdikten sonra ise resimde gördüğümüz şekilde rom’u seçiyoruz.

Daha sonra start butonuna basıyoruz ve yukarıdaki gibi kutu yeşil olana kadar bekliyoruz. Bütün bunları eksiksiz yaptığımız zaman Android sürümümüz yükseltilmiş olarak gelecektir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ