Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Apple Jailbreak Nedir

Apple Jailbreak Nedir Jailbreak Ne işe Yarar İphone için ne gibi özellikleri barındırıyor

Apple Jailbreak Nedir Jailbreak Ne işe Yarar İphone için ne gibi özellikleri barındırıyor tüm bu soruların cevabı makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Apple şirketi iOS işletim sistemi nin dış saldırılara karşı korumasını arttırmak amacı ile kurulmuş bir sistemdir. Bunu bir nevi cihazın kilidini kırma ya da crack yapmak gibi de algılanabiliriz.

Ücretsiz uygulamalar, temalar ve müzik indirme gibi özellikleri yapabilmenizi sağlar. Jailbreak ile cihazı oldukça özgür bir şekilde kullanım imkânı sunuyor hem de işletim sistemi maksimum seviyede sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Bu işlemin uygulanmadığı cihazlarda App Store’da yer alan ve Apple’ın izin vermediği uygulamaları yüklemek ve kullanmak imkânsız hale geliyor. Yani Jailbreak Apple akıllı telefon kullanıcılarına özgürlük sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Jailbreak sistemi uygulanmamış bir Apple cihazın yazılım ve  sistem dosyalarına erişmek imkânsızdır. Buna ek olarak sistem ücretli uygulamaları cihazlara ücretsiz olarak yüklenmesine de bir bakıma olanak sağlıyor.

apple-jailbreak_pcdonanim

Android cihazlar rom ve root atma gibi apple cihazlarına da jailbreak işlemi uygulanır, bu da bir nevi rom ve root gibidir.

Bu işlemin diplomatik boyutuna gelince, 2010 yılına kadar yasal olmayan bir işlemdi. Ancak 2010 yılında açılan bir dava ile yasal hale geldi. Bu işlem ne kadar yasal hale gelmiş olsa bile Apple sözleşmelerine göre bu işlemin gerçekleştirildiği akıllı telefonlar  garanti dışı kalmaktadır.

Apple app store de bir çok program, yazılım , yardımcı paketler, oyunları size parayla satıyor. Hiç mi bedava yok derseniz, evet bedava yazılımlarda var ama yapabildikleriniz kısıtlı olduğunu söylemeliyim. Bu durumu kabul edemeyen kişi ve gruplar konunun üzerine giderek, günümüzde JailBreak dediğimiz sistemi geliştirerek, akıllı telefon kullanıcıları jailbreak yaparak telefonun donanım yazılım , program ve sistem dosyalarına erişebilme imkanını sunuyor.

Dikkat etmeniz bir konu ise jailbreak yapmaya gerçekten ihtiyaç duyuyormusunuz eğer buna ihtiyacınız varsa ve bu konu hakkında pek bir bilginiz yoksa jailbreak yapmanı çünkü telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Bir Sonraki Makalemizde Apple Jailbreak Nasıl Yapılır Onun Anlatımını Yapacağız

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ