Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Beklenen Ekran Kartı Radeon HD 7990 Görücüye Çıktı

Radeon HD 7990 GDC 2013'te Tanıtıldı

Donanım tutkunlarının uzun süredir beklediği AMD’nin yeni ekran kartı Radeon HD 7990 bugün GDC 2013 etkinliğinde tanıtıldı. Ekran kartı görüntüleri basınla paylaşıldı.

Çift grafik işlemcili Radeon HD 7990 modelinin hazırlık çalışmaları uzun süredir devam ediyordu ancak çeşitli nedenlerle pazara giriş yapamamıştı. Yeni ekran kartı Radeon HD 7990 için artık son dönemece giren AMD, ikinci çeyrek ile birlikte yeni ekran kartını artık raflarda göreceğimizin sinyalini verdi. PowerColor, VTX 3D ve Asus gibi firmalar çift grafik işlemcili Radeon HD 7990 modellerini daha önce pazara sunmuştu ancak AMD‘nin referans tasarımı farklı bir kod adına sahip, ve çeşitli iyileştirmeler ile gelebileceği düşünülüyor.

PCD-AMD-Radeon-HD-7990-manset

 New Zealand kod adını taşıyan mevcut Radeon HD 7990 modellerinden farklı olarak AMD’nin çözümü Malta kod adı verilmiş. Gelen bilgilere göre AMD, Tahiti XT2 grafik yongalarını, daha yüksek frekans seviyesinde güç tüketimini arttırmadan çalışacak şekilde yeniden optimize etmiş durumda. Şu an AMD tarafındaki en hızlı ekran kartı olan Asus’un Ares II modeli standart olarak 1050MHz, Boost özelliği devreye girdiğinde ise 1150MHz GPU hızında görev yaparken, AMD’nin yeni Radeon HD 7990 modelinin de standart olarak 1100MHz seviyesinde GPU hızında çalığacağı söylentiler arasında. Her biri 90mm çapında üç fanlı soğutucuya sahip olan referans tasarımlı Radeon HD 7990’da iki adet 8pin güç konnektörü bulunuyor yani bu demek oluyor ki kart yük altında 375 Watt güç çekiyor.
AMD tarafından dünyanın en hızlı ekran kartı olarak  tanıtabileceği (Asus Ares II şu anda bu sıfatla tanıtılıyor) belirtilen yeni ekran kartı için üreticilerin farklı tasarım özelliklerine sahip modeller sunması da beklenebilir. Radeon HD 8000 serisi ekran kartlarını yılın son döneminde lanse etmeyi planlayan AMD, aradaki süre zarfında güncel ürün gamını farklı segmentlere yönelik yeni modellerle güncellemeyi planlıyor. Radeon HD 7790 modeliyle orta segmente taze kan aşılayan firma, Radeon HD 7990 modeliyle de Nvidia’nın GeForce GTX 690 ve GeForce GTX Titan ekran kartlarına alternatif olarak pazara sunmayı planlıyor. Performansı kadar fiyatının da yüksek olması beklenen Radeon HD 7990 için üreticilerin hazırladığı özel tasarımlı modeller muhtemelen Computex 2013 Fuarı’nda tanılması bekleniyor.
Ürünün görsellerine resim galerimizden göz atabilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ