Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Bilgisayar Parçaları

Bilgisayar parçaları hakkında birçok makale yazılmıştır bu güne kadar. Belkide bunu neden yazıyorsun diye soran arkadaşlarımızda olacak. Ama bilgisayar parçalarını bu derece açıklayıcı bir yer bulamadım. Makalemin yazılış amacı yeni başlayan arkadaşlarımıza yardımcı olmak.

Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, “bilgisayar” olarak adlandırılan şeyin tek bir parça olmadığını zaten biliyor olmalısınız. Bilgisayar birçok parçanın uyum içerisinde çalıştığı karmaşık bir sistemdir. Bilgisayarda görülen yani dokunabildiğiniz herşey donanım olarak adlandırılır. Diğer taraftan yazılım bölümü vardır ki buda donanım parçalarının nasıl işleyeceğini söyleyen programlar ve komutlardan oluşur.

Aşağıdaki resimde bir masaüstü bilgisayarın en yaygın donanımlar gösterilmektedir. Sisteminiz aldığınız parçalara göre birazcık daha farklı gözükübilir ama yinede işleyiş aynı olacaktır. Bu donanımların aynısı dizüstü bilgisayarlarda da vardır. Ama onlar tek bir parça halinde birleştirilmiştir. Bilgisayar parçalarını 7 kategoride inceleyebiliriz.

bilgisayar donanim parcalari pcdonanim.com

1- Monitör

Monitör bir bilgisayarda metin ve grafikleri kullanarak bilgileri görsel biçimde kullanıcıya sunan parçardır. Bilgilerin gösterildiği bu bölüme ekran denmektedir. Televizyon ekranına benzer şekilde bilgisayar ekranında hareketsiz veya hareketli resimler gösterilebilir.

Kullanabilecğiniz iki çeşit  monitör türü vardır: CRT (katot ışın tüpü) kullanan monitörler ve yeni LCD (sıvı kristal ekran) kullanan monitörler. Her iki tür de net görüntü sağlar, ancak LCD monitörlerinin daha ince ve hafif olması daha avantajlı hale getirmiştir.

lcd crt monitor pcdonanim.com

2- Modem

Bilgisayarınızı İnternet’e bağlamak için, modem kullanmanız gerkmektedir. Yoksa herhangi bir şekilde internete bağlanmanız olanaksızdır. Modemlerin çalışma şekli telefon kablosu yada yüksek hızlı kablo üzerinden bilgisayar bilgilerini gönderip alan bir aygıt olarak anlatılabilir.

kablolu modem pcdonanim.com

3- Sistem birimi
Sistem birimi bilgisayarımızın  en önemli parçalarındandır. Genelda masanızın üstünde veya altında bulunan dikdörtgen biçimindeki kutudur. Bu kutunun içinde bilgisayarımızı oluşturan birçok parça vardır. Bu parçaların hepsi çok önemlidir ama en önemlilerinden biri bilgisayarın beyni olan işlemcidir. İşlemci birimi (CPU) veya mikroişlemcidir. Başka bileşenlerde bilgisayarı kullanırken CPU’nun kullandığı bilgileri geçici olarak depolayan ramlerdir. Ramlerin depoladığı bilgiler bilgisayar kapatıldığında gider.

Bilgisayarlardaki her parçası kablolarla birimine bağlanır. Kablolar sistem biriminin bir arada tutar. Sistem biriminin de herhangi bir bağlantı yeri olmayan donanım  çevresel aygıt olarak adlandırılır.
cd ve dvd girisleri pcdonanim.com

4- Fare-Mouse
Fare, bilgisayarımızda ekran da gördüğümüz imleci kontrol etmemizi nesneleri seçmemizi sağlayan bir bilgisayar parçasıdır.

fare pcdonanim.com

5- Hoparlörler
Hoparlörler seslerin dışarı verilmesini sağlayan bir bilgisayar parçasıdır. Bunlar sistemlere birleşik durumda olsalarda çoğu bilgisayarlarda harici donanım olarak bulunur.

hoparlor pcdonanim.com

6- Yazıcı
Yazıcı, verilerinizi bilgisayarından dış ortama aktarmak için kullanılan bilgisayar parçasıdır. Bir bilgisayarı kullanmak için yazıcıya ihtiyacınız yokturdur. Ama dış ortama aktarma yapmak için ihtiyacınız vardır. Yazıcınız olursa, epostalarınızı, kartlarınızı, davetiyelerinizi dış ortama aktara bilirsiniz. Bilgisayar donanımları arasında en az ihtiyaç duyulan donanımdır.

yazici-pcdonanim.com_

7- Klavye
Genellikle klavyeyi bilgisayarımıza metin girmek için kullanırız.  Ama son zamanlarda bilgisayarın oyun için kullanılması klavyelere değişik fonksiyonlar eklenmesine neden oldu.

Klavyeler F ve Q olmak üzerede ikiye ayrılır. Bunların harf dizilişleri farklıdır. Her zaman farklı dizilişteki klavyeleri kullanmanız işinizi zorlaştırır. Onun için bir klavyeyi seçip devamlı onda çalışmak mantıklıdır. F klavye türkçe klavye olarak bilinir ve hızlı yazma konusunda F klavye daha iyidir.

klavye pcdonanim.com

Genel olarak 7 konu altında bilgisayar parçalarını inceledik ilerleyen makalelerimizde bilgisayarın donanımsal özelliklerini, HDD, Ram, Ekran Kartı, Board gibi parçalarını inceleyeceğiz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ