Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Facebook Home Nedir? Ne işe Yarar?

Facebook Home ile İlgili Bütün Herşey Makalemizde

PCD-facebook-homeFacebook‘un yeni uygulaması Facebook Home hakkında bilmedikleriniz bu makalede. Facebook Home şu sıralarda popüler indirmeler arasında zirveyi zorluyor. Yayınlandığı günden bugüne Google Play Store‘da yarım milyon indirme ile rekora gidiyor. Fakat uzmanlara göre bu bir rekor değil. Dünyada 1 milyarı aşkın Facebook kullanıcısı olduğu düşünülürse rekor olarak değil hezimet olarak sayılabileceği de belirtilenler arasında.

Facebook’un Android cihazlar için geliştirdiği yeni arayüzü Facebook Home, yayımlandığı 16 Nisan’dan bu yana 500 bin kez indirilerek rekora gidiyor. Yarım milyon sınırının aşılması Facebook tarafından önemli bir adım olarak görülüyor.  Şirket, Google Play’de yer alan Facebook Home sayfasında bu yeni rekorun tanıtımına başladı bile.

Facebook Home’un 1 hafta gibi bir sürede aştığı bu rakamı, Instagram’in Android’deki çıkış performansı ile karşılaştıran TechCrunch sitesi, 500 bin rakamının önemli bir rekor olmadığını ve Instagram’in günde 1 milyon ve 6 günde 5 milyon kişi tarafından indirildiğini bildirdi. Ayrıca,Facebook’un milyarlarca kullanıcısına karşın 500 bin rakamının son derece az olduğunu da dile getirdi.

Bu karşılaştırmaları yaparken Facebook Home’un Samsung Galaxy S3,Galaxy S4, Galaxy Note 2, HTC One, One X, HTC First gibi az sayıda cihaza yüklenebilir olması rakamı da etkiliyor.

PCD-Facebook-home-1

Hakkında bir çok esrarengiz açıklamalar yapılan Facebook Home uygulaması ilgi çekti. Fakat bu uygulama bize ne gibi yenilikler getireceğini kimse tam olarak bilmiyor. Bu “yeni deneyim”i sadece telefonun ekranından ibaret saymamak gerekiyor. Home’un yapmaya çalıştığı şey sadece telefonlarımız için bir Facebook ortamı yaratmak değil, hayatlarımız için bir Facebook ortamı yaratmak.

Home ile birlikte Facebook, önceki uygulamaları gibi sadece onunla gerektiği yerde ilgilenmenin dışına çıkmamızı istiyor ve üzerinde kontrol sahibi olduğu, kendi istek ve ihtiyaçlarına göre harekete geçirdiği bir şey olmaktan çıkıyor. Her zaman açık olan, bizimle sürekli iletişim kuran, sürekli ilgi isteyen, bizim yerimize insanları selamlayan bir şeye dönüşüyor. Facebook sayesinde telefonlarımız insanlarla konuştuğumuz bir cihaz olmaktan çıkıp, bizimle iletişim kuran bir arayüz halini alıyor. Ve bu iletişimde konuşan taraf Facebook.

PCD-Facebook-home-2

Telefonlarını açtıklarında insanların görecekleri ilk şey Haber Kaynağından gelen ve “cover feed” adı verilen bir dizi güncelleme, arkadaşların paylaştıkları fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi. Bunlar telefonun başlangıç ekranıyla birlikte normal ekranı da tamamen dolduruyor. Kullanıcılar bu ekranı geçerek diğer uygulamalara ulaşabiliyorlar. Home’da ayrıca “chat heads” adı verilen, arkadaş listesindeki isimleri Facebook fotoğraflarıyla değiştiren ve herhangi bir uygulama üzerinden mesaj göndermeye izin veren bir özelliklerle geliyor.

Facebook basın bültenindeki açıklaması şöyleydi: “Sabah kalktığınız, telefonunuzu elinize aldığınız andan itibaren bir ileti seliyle karşılaşacaksınız”. Bu cümleden “telefonunuzu elinize aldığınız” ifadesini çıkartırsak Facebook’un aklında ne olduğunu anlayabiliriz.
Mark Zuckerberg, Home’un insanları çevrelerinden soyutlayacağı ve insanlardan uzaklaştıracağı eleştirilerini ciddiye almıyor. Zuckerberg “Çevrimiçi bağlantıya girmek, çevrimdışı ilişkilerden uzaklaştırıyor… Ben bu iddiaları abartılı buluyorum” diyor ve ekliyor: “Facebook ve benzeri araçlar sayesinde çok daha fazla insandan daha çok besleme alabilirsiniz.”

Facebook Home, kapak akışı, sohbet balonları, bildirimler ve uygulama başlatıcı gibi özellikleri kullanıcılara sunuyor. Kısıtlı sayıdaki cihaz desteğine rağmen bu sayılara ulaşmış olması önemli bir veri. Eğer biraz önce saydığımız akıllı telefonlardan birine ve Google Play’in yurt dışı hesabına sahipseniz uygulamayı buradan indirme imkanınız da bulunuyor.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ