Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı

Uzun süredir el değiştireceği  dedikoduları gündemde iken sonunda Facebook WhatsApp’ı kısa süre önce satın aldı. Bu haber medyaya bomba gibi düştü. Bu dedikodular medyada dolaşırken  hem Facebook hem de WhatsApp yetkilileri tarafından satılma olayı resmen açıklandı.

facebook whatsapp satın aldı pcdonanim.com

Bu satın alma olayı belkide mobil bir uygulama için rekorlar kitabına girecek kadar pahalı. Çünkü Facebook’un satın alıma için ödeyeceği tutar tam 16 milyar dolar. Bu biraz kulağa çok abartı bir rakam gibi gelebilir, hatta ilk duyduğunuzda inanmaya bilirsiniz ama doğru duydunuz on altı milyar dolar. Mobil bir yazılım olan whatsapp 10MB’lık bir uygulama olmasına rağmen mobil dünyanın ve mobil uygulamaların edebileceği en yüksek fiyatı şuan için yaptı.

Satın alma sonucunda Facebook, WhatsApp’a nakit 4 milyar dolar (dört milyar dolar) ödeyecek. Geriye kalan tutar ise yani 12 milyar dolar Facebook hisseleri ile sağlanacak. Ve devamında ise WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum Facebook yönetim kurulu üyelerinden biri olacak.  Satın almada ki bir diğer dikkat çekici madde ise  her hangi bir anlaşmazlık durumunda yani satış işlemi gerçekleşme daha doğrusu facebook tarafından alım işlemi gerçekleşmez ise Facebook WhatsApp’a 1 milyar dolar ek bir ödeme gerçekleştirecek. WhatsApp alımında ödenecek ücret bunlarlada kalmıyor. Facebook önümüzdeki dört yıl boyunca WhatsApp kurucusuna ve çalışanlarına 3 milyar dolarlık hisse dağıtımı sağlayacak. Bütün bu miktarlar göz önünde bulundurulursa  WhatsApp için ödenecek toplam tutar 19 milyar dolara denk geliyor.

Mark Zuckerberg satın alıma işlemi ile ilgili yaptığı değerlendirme ise: WhatsApp’ın önceki gibi bağımsız olarak çalışmasına devam edecek. Facebook da yine önceki gibi çalışmalarını ayrı bir platformda yürütecek. Zuckerberg böyle bir değerlendirme yapmış olsa bile tabiki şimdilik ilerleyen zamanlarda Facebook Messenger yerine daha popüler olan WhatsApp’ın geleceği düşünülüyor.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ