Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Intel Serisinin En Hızlı İşlemcisi Core i7-3970X

Intel Serisinin En Hızlı İşlemcisi Core i7-3970X Satışta

Kullanıcıların dört gözle beklediği Intel’in yeni üretimi, serisinin en hızlı işlemcisi Core i7-3970X göz dolduruyor. Intel tarafından masaüstü sistemler için hazırlanan serisinin en hızlı işlemcisi Core i7-3970X Extreme Edition’ın satışına başladı. Ivy Bridge tabanlı modellerden farklı olarak Sandy Brid-E yapısı üzerinde şekillenen ve 32nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemci, LGA2011 soket yapısını kullanıyor.
Altı çekirdekli olan ve standart çalışma frekansı 3.5GHz olarak belirlenen işlemci, Turbo Boost devreye girdiğinde çekirdek hızını otomatik olarak 4GHz’e yükseltme özelliğine sahip. Hyper-Threading özelliğini bünyesinde barındıran ve bu sayede her çekirdek için çift izleme desteği ile mantıksal 12 çekirdeğe sahip olan işlemcide, her çekirdek için 256Kb Seviye 2 bellek kapasitesine ve 15MB büyüklüğünde paylaşımlı Seviye 3 bellek kapasitesine yer verildiği biliniyor.
Dört kanal entegre DDR3 kontrolcüsü üzerinden 128GB’a kadar bellek kullanımına olanak tanıyan işlemci, Core i7-3960X ile kıyaslandığında 200MHz daha yüksek saat hızında görev yaptığı için ısıl tasarım gücü değeri de değişerek, 130 Watt’tan 150 Watt’a yükseltilmiş durumda. Singapur’da 1425 dolar seviyesinden satışa sunulan işlemcinin kısa sürede pek çok yerde satışa çıkması bekleniyor.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ