Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Mac Bilgisayara Windows Nasıl Yüklenir?

Eğer intel işlemciye sahip herhangi bir mac işletim sistemli bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu bilgisayarınız donanımsal olarak windows 7'yi destekliyor demektir.

Intel işlemciye sahip herhangi bir mac bilgisayarınız varsa ve bu bilgisayarın işletim sistemini, windows 7 veya windows 8 yapmak istiyorsanız bu pekala mümkün.

Mac bilgisayarlara, Windows 8.1 ya da Windows 7 gibi 32 bit bir Windows’u kurmak için yapmanız gerekin bir kaç hayati adım var. Bunları tamamlarsanız sisteminizi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Donanımsal ve yazılımsal olarak da her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Şimdi mac bilgisayar windows kurulumuna başlayalım.

1- Sanallaştırma
Mac bir bilgisayarda Windows çalıştırmanın iki yolu vardır. Bunların içinde en kolayı olan ise Boot Camp yöntemidir ancak onu sonraki adımda inceleyeceğiz. Şimdi sanallaştırmaya bakalım.

Mac bilgisayarınızda Windows  işletim sistemi çalıştırmak için VMware veya Parallels sanallaştırma programlarından birini kullanabilirsiniz.

Sanallaştırma, OS X işletim sistemi içerisinde size windowsu kullanma imkanı sağlar. Hatta Windows 8’i Dock’a koyarak bir pencere gibi açabilirsiniz.

Sanallaştırmanın kötü yanı biraz karmaşık olması ve ücretli birkaç program satın almanız gerektirmesidir. Ve bilgisayarınızın donanım gücünü iki farklı sisteme dağıttığı için performans eksikliğine sebep olmasıdır. Bunu ön bilgi olarak verdiğimize göre asıl meselemize yani Boot Camp kurulumuna dönelim.

2- Boot Camp
Boot Campın kurulumdaki en kolay yol olduğunu söylemiştik. Ayrıca OS X’in içerisinde bulunan ek bir özelliktir. Boot Camp ile bir işletim sisteminden diğerine rahatça geçiş yapabilirsiniz. Diğer kurulumdan farklı olarak OS X içerisinden Windows’a erişemezsiniz ve doğal olarak bilgisayarınızın donanımsal ve yazılımsal performansını ikiye bölmüş olmazsınız.

DVD veya USB bellekte Windows kurulum dosyalarının bulunması gerekmekte. Bunlar var ise OS X Windows kurulum sürücülerini de indirip bir USB belleğe kurmanız lazım. Yani yedek bir yedekleme yapmış olacaksınız.

os x windows kurma pcdonanim.com

OS X bilgisayarınız açın:

  • Uygulamalar bölümüne girin
  • Daha sonra İzlenceler üzerinden
  • Boot Camp Yardımcısını açın.

İzlenceler’i açmanızın başka bir yolu da Finder üzerindeki Git seçeneğine basmak veya Shift+Command+U komutunu kullanmaktır.

Boot Camp Yardımcısını açtıktan sonra, Windowsunuz için bir bölüm oluşturmanız gerekiyor. Bu alanın en az 16 GB seçmelisiniz ancak ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Bölüm tuşuna  bastıktan sonra Mac’inizin yeniden açılmasını bekleyin. Bu adımdan sonra Windows kurulum diskinizi veya USB belleğinizi yerleştirin. Mac, Windows kurulumuna başlayacaktır.. Windows’unuzu nereye kurulmak istediğini soracak. Burada Boot Camp bölümünden gösterin. Daha sonra ise  Gelişmiş Sürücü ayarlarına girin ve Format butonuna basın.

Windowsunuz birkaç dakika içinde kurulacak. Bittiği zaman kurulum medyasını yada USB belleğinizi çıkarın.

Artık Mac bilgisayarınız Windows işletim sistemi ile açılacak. OS X ile açmak isterseniz, açılış sırasında Option tuşuna basılı tutarak açmak istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ