Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Outlook Express’ten Outlook’a Geçiş Nasıl Yapılır

Outlook Express'te bulunan e-postalarınızı ve adres defterinizi Microsoft Outlook 2003, 2007, 2010'a geçirin.

Bilgilerini, dosyalarını ve e-postalarını belirli bir bilgisayarda saklayan kişiler, bilgisayar değiştirdiğinde genellikle çeşitli sıkıntılar ile karşılaşırlar.

Her bilgisayar ve sabit disk değiştirme macerasında yaşadığım gibi bu seferde e-postalarımı yeni makineye geçirmek için çeşitli araştırmalar yapmak zorunda kaldım.

Outlook Express’ten Outlook’a Geçiş Nasıl Yapılır

Outlook Express kullanıcısı olarak bu gün Outlook’a çok sancılı bir geçiş yapma tecrübesi edindim. Birçok kişinin başına gelmiş ama araştırmalarım sonucu formlarda doğru dürüst bir bilgiye ulaşamadım. Bunun için detaylı bir makale yazmayı uygun buldum.

Birçok kullanıcının da bilgidiği Outlook Express Xp kullanıcıları içindi. Ve windows xp artık tarih oldu diye biliriz. Bir çok kullanıcı xp kullanıyor olsada artık Microsoft Xp yi gözden çıkardı ve bir süre önce Xp için güncelleme desteğini kesti.

Outlook Express’te bulunan e-postalarınızı ve adres defterinizi Microsoft Outlook 2003, 2007, 2010’a geçirin.

Xp işletim sistemi olan bir donanım bilgisayarı vardı ancak bir süre önce çöktü ve bir çok şey denememe rağmen sistemi açamadım. Outlook verileri dahil birçok veriyi kurtarmam gerekiyordu. Outlook verilerini ve diğer verileri kurtarmak için bilgisayarın C sürücüsüne Windows 7 yazılımı kurdum. Burada dikkat ettiğim nokta ( sizde lütfen dikkat edin ) işletim sistemini kurarken HDD yani Hard Disk ‘i formatlamadım yani biçimlendirme yapmadım.

Sadece C: sürücüsünü seçtim ve kuruluma devam ettim. Bu aşamada kuruluma devam ederken C sürücüsünü biçimlendirmediğim için önceki verileri korumuş oldum  ve sistem Windonws 7 yazılımını,  windows.old adlı bir klasöre kopyalayarak işletim sistemini bilgisayara kurdum.

Kurulum işlemi bittikten sonra bilgisayarı açıp  Windows.old klasöründe aşağıdaki yolu izleyerek Outlook verilerime ulaştım.

<sürücü>:\Documents and Settings\<kullanıcı>\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook

Bu verileri Windows 7 ye yani yeni kurduğum yazılım a kopyaladıktan sonra işimin daha kolay olacağını düşündüm ancak karşıma bir kaç sıkıntı daha çıktı.

Malesef outlook express’in dosya uzantıları dbx olarak gözüküyordu, Ama windows 7 için kurduğum Outlook un uzantıları ise  pst  idi. Bir süre forumları gezerek dbx to pst converter ve bunun alternatifi olabilecek programlar aradım. Ama bulduğum hiçbir program işime yaramadı. Bazıları sadece 1 2 tanesini çevirdi. Bazıları verileri bozuk çeverdi. Ama ben maillerimi ve mail adreslerimi kaybetme riskine girmedim.

Sonra yine forumlarda bir süre dolaştım ve en son çare olarak şu yolu izledim.

Başka windows xp kurulu bir makinaya kopyalayıp aldığım yedekleri attım. Oraya Outlook Express kurdum. Ve verileri içeriye aktardım. izlediğim yol ise

Dosya \ Al \ İletiler \ Outlook Express

Bu işlemi yaptıktan sonra eski verilerimin hepsini outlook express e yüklemiş oldum.

Ve aynı şekilde verileri dışarı aktardım.

Dosya \ Ver \ Bir klasör oluşturuyorsunuz

burada ver dedikten sonra dosyalarınızı pst olarak dışarı aktarmış oldunuz.

Ve artık windows 7 işletim sisteminize kurduğunuz Outlook a bu verileri Al işlemi yaparak aktara bilirsiniz.

Not: Burada yapılan işlemler hesapların ve adres defterinin aktarılmasını içermemektedir. Öncelik olarak E-Postaların aktarılması işlemi yapılmıştır. Fakat bu yöntem benim için çalışmıştır ve herhangi bir ek programa ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmiştir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ