Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Root Nedir Nasıl Yapılır

Root işletim sistemini modifiye ederek size sistem üzerinde donanım ve yazılım olarak tam anlamıyla kontrol hakkı tanımaktır.

Root Nedir Nasıl Yapılır ;

Root Nedir

Root sözcüğü aslında android işletim sisteminin tam anlamıyla telefona sahip olmakdan geliyor.Android aslında linux dünyasından gelmektedir ve linux sistemlerindeki en yetkili kullanıcıyı ifade eder.

Windows sistemlerinde bu kullanıcıyı “ Administrator ” olarak biliyoruz. Telefonunuza root erişimi sağlamak da bilgisayarda ki gibi tam erişim hakkını sağlıyor. Root işletim sistemini modifiye ederek size sistem üzerinde donanım ve yazılım olarak tam anlamıyla kontrol hakkı tanımaktır.

Bazı işlemleri yapmak için telefonunuza ekstra bir yazılım yüklemeniz gerekmektedir. Bu yazılım  su yani diğer adıyla Superuser programını yükleyerek isteyen programlara ve telefonda donanım olarak bir çok şeyi yapmaya izin veriyor.

Bu sayede telefonunuz üzerinde gelen gereksiz yazılımlardan kurtulmaya tutun da, hosts dosyasını değiştirmek, hatta telefonunuza başka bir ROM yüklemeye kadar root olmadan yapamayacağınız bir çok işlemi yapmanızı sağlamakta.

Root ve Rom bu iki yazılım tamamen farklı işlemlerdir. Root telefonunuza yetki atar, Rom ise telefonla birlikte gelen yazılımınızı yani işletim sistemini değiştirmeye yarar.

Root Nasıl Yapılır

Root erişimi yapmak genelde kolay bir işlem ama tüm telefon modellerinde yapılan işlemler farklılık gösterebiliyor. Bu da o telefonun donanımı ile ilgisi olabilir.Bazı donanımlarda küçük bir yazılım sayesinde bir kaç tuş ile Root yaparken bazı donanımlarda ise telefonu Recovery yapmak gerekiyor.

Root Yapmak İçin ” Telefon Modeliniz root ” şeklinde bir google aramasıyla birçok detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

BURAYA DİKKAT : Root işlemi deneyimli kullanıcılar için tavsiye edilir. Root işlemi yaparken sonrasında telefonunuzda oluşabilecek bütün sorunlar sadece sizin sorumluluğununuz altındadır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.



FOTO GALERİ



VİDEO GALERİ