Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Toplama Bilgisayar Nedir- Toplama Bilgisayar Parçaları

Merhaba arkadaşlar. Bu makalemi yazdıktan sonra aylık olarak toplama bilgisayar önerileri sunacağım. Toplama bilgisayar önerilerine geçmeden önce toplama bilgisayarın nasıl birşey olduğunu ve nasıl toplanacağını anlatmak istiyorum.

İsmi duyulduğunda bir çok kişinin aklında yanlış bir anlam oluşuyor. (Bilmeyenlerin aklında daha doğrusu.) Toplama bilgisayarı daha düşük seviye, eski püskü olarak nitelendiriyorlar. Aslında durum bunun tam tersi. Kısaca toplama bilgisayarı tanımlayacak olursak aşağıdaki gibi genel bir sonuç çıkar.

Toplama bilgisayar: Bütün parçalarını kullanıcının seçtiği bilgisayar türü diyebilirim.

Nasıl mı?

Şöyleki aldığımız bilgisayarların (masa üstü bilgisayarların) hepsi toplamadır zaten. Markasının ne olduğu hiç farketmez. Masa üstü bilgisayar satan birçok marka biliniyor bu konuda. Bu marka ve modelleri satan firmalarda aynen bizim yaptığımız işi yapıyor aslında. Parçaların hepsini topluyor ve kendi markasının ismini veriyor. Burada değişen tek şey şu: X firma parçaları topluyor ve üzerine kendi kar payını koyup kullanıcılarına satıyor. Biz ise parçaları kendimiz alıyor ve birleştiriyoruz.

Bir örnek daha vermem gerekirse: Toplanmış bir bilgisayarı X firmasından 1500 TL ye alıyorsak, %100 emin olun ki o bilgisayarı siz toplarsanız daha düşük maliyete toplarsınız.

Toplama bilgisayar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey – Eğer daha önce toplamadıysanız bilen biri ile birlikte toplamanız.

Bilgisayar toplarken kasa için alınması gereken belli başlı 5 PARÇA şunlardır. (Tabi toplayan kişinin işine ve kullanacağı amaca göre bu parçalara ek yapıla bilir.)
1- Kasa:

Bilgisayarı birleştirmek için kullandığımız bütün parçalarını içine yerleştirdiğimiz kutudur kasa.

kasa

 

 

 2- Anakart:

Toplayacağınız bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devreler topluluğudur yada elektronik düzenektir. Ana kart olmaz ise hiçbir parçayı birbirine bağlantılı şekilde birleştiremezsiniz.

anakart

 

3- İşlemci:

Kısaca CPU ( Central Process Unit ) olarak adlandırılır. Merkezi İşlem Birimi’dir aslında. İşlemci için bilgisayarın beynidir dersek yanlış söylemiş olmayız. İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi işlemci bilgisayardaki bütün işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen birimdir.

işlemci

 

4- Ekran Kartı:

İşlemcinin işlediği verileri görüntü olarak ekrana yansıtmak için bilgisayara takmamız gereken parçadır kısaca.

ekran-kartı

 

5- Ram:

Rastgele erişimli hafıza olarak adlandırılır. İngilizcesi Random Access Memory dir ve kısaca RAM olarak yazılır. Mikro işlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. (Geçici veri deposudur dersek daha doğru olur.) İşlemci yaptığı işlemleri geçici bir süreliğine burada saklar.

ram

Baştada belirttiğim gibi bilgisayar toplayan kişinin kullanım amacı ve yapacağı işe göre bu parçaları artırmak mümkündür ama minimum toplayacağımız bilgisayar kasasında bu parçaların bulunması gerekir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ