Teknoloji Hakkında Herşey

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

TTNET adı ile Fatura Dolandırıcılığı – Dikkat

TTNET'ten geldiğini zannettiğiniz maillere dikkat edin - dolandırılmayın.

E-Faturalara dikkat edin, e-mailinize Türk Telekom dan gelmiş gibi gözüken faturalar kişisel bilgilerinizi tehdit ediyor. Böyle bir mailin sahte olduğunu nasıl anlayabileceğiniz konusunda sizleri örnekleme üzerinden bilinçlendirmek isteriz.

Aslında basit bir iki kontrol ile sahte bir maili fark edebiliriz. Çok ustaca yapılanlar biraz daha fazla dikkat gerektirebiliyor tabi, ama genelde gözünüz ve refleksleriniz alıştığında fark edebiliyorsunuz.

Yeni gelen türk Telekom mailin de ufak tefek değişiklikler yapılarak bilgisayar kullanıcılarınıa gönderiliyor. Outlook’un güzel bir özelliği vardır. Linke kesinlikle tıklamadan fare ile linkin üzerine gidip durduğunuzda bağlanacağınız linki görebilirsiniz. Bir web tarayıcı ile adresi kendiniz yazarak (kopyala yapıştır yapmadan) gerçek adresi öğrenin

Adım 1
Adresi bilmiyorsanız bir arama motoruna, bu örnekte “Türk Telekom e-fatura” yazın, gelen sonuçlardan da doğru adresleri görebilirsiniz.
Bu adresleri karşılaştırdığımızda ikisinin farlı domainler olduğunu görmekteyiz. Gerçeği “ turktelekom.com.tr ”, sahtesi “turktelekomfatura.info ” dur.

Adım 2
Gönderen e-mail adresinin domaininin yine “turktelekomfatura.info” olduğunu görüyoruz. Halbuki kurumların internetteki domaini ne ise mail adreslerindeki domainleri de aynı olur, yani doğru adres “efatura@turktelekom.com.tr” olmalıydı. Bu mailde de yine bir linke tıklanmanız istenmektedir. Merak uyandırmak için de yine 199,35 ₺ gibi sabit hatlara normalde pek gelmeyecek yükseklikte bir meblağ yazılmış.

Mailin en altında bile bir tuzak mevcuttur: Burada “Eger artik ilgilenmiyorsaniz iletileri iptal edebilirsiniz” yazıyor. Maalesef “iptal edebilirsiniz” de yine aynı zararlı kod içeren siteye yönlendiren bir link. Kişiler kızgınlığınızdan bile faydalanmaya çalışıyorlar.

Sonuç olarak böyle bir mail aldığınızda hiçbir linke tıklamadan siliniz ve size garip gelen benzer mailler aldığınızda, mailin içeriği ne kadar cazip ya da merak uyandıracak nitelikte olursa olsun, yukarıda anlatmaya çalıştığımız basit kontrollere benzer kontrolleri yaparak hareket ediniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.FOTO GALERİVİDEO GALERİ